تاثیر قدرت کلمات بر زندگی ما چیست؟

کلمات ما چه قدرتی دارند؟ -بهارباور

در این مقاله از بهارِباور میخواهیم در مورد اثر حرف های درون که حرف های منفی ( منفی بافی ) و مثبت ( مثبت نگری – یا نگرش مثبت) یا همان قدرت کلمات هستند کمی اطلاعات خود را با شما به اشتراک بگذاریم.

قدرت کلمات چیست؟ و منتقد درونی با شما چه میکند؟

شما باید توجه داشته باشید که اغلب اوقات منتقد درونی شما فعال است. هرگاه این منتقد درونی شروع به حرف کرد، به آن توجه کنید و آن را شناسایی کنید. چون شما مسئول کلماتی هستید که به آن فکر میکنید و آنها را اداء می کنید، هستید.

منفی بافی چیست؟

اگر شما فردی هستید که در مورد خودتان حرف های منفی می زنید پس توجه کنید که چگونه این حرف ها در مورد شما اتفاق می افتد، و بهتر است از خودتان این سوال را بکنید:

 1. آیا من همین حرف های منفی را که به خودم می گویم به صمیمی ترین دوستم هم می گویم؟
 2. آیا من همین حرف های منفی را که به خودم می گویم به معشوقه ی خودم هم می گویم؟
 3. آیا می توان با این طرز گفتار شرایطی را که در آن هستم را تغییر بدهم؟
 4. آیا من گام های مثبتی در جهت داشتن احساس بهتر برمی دارم؟
 5. نتایج ادامه این روند (زدن حرف های منفی به خود) چیست؟

به این که هر لحظه در ذهن و درون شما حرف می زند توجه کنید، اگر این منتقد درونی صدایش بلند و غیرقابل کنترل است، پس زمانش شده که آن را ساکت کنید. منفی حرف زدن در مورد خود بر عزت نفس شما، دیدگاه شما در مورد زندگی، سطح انرژی تان، روابطتان و حتی سلامتی شما اثر می گذارد.

حرف های منتقد درونی - منفی بافی - بهارباور

بدین صورت شما این عادت تخریب کننده را شناسایی می کنید و کم کم می توانید آن را کنترل کنید.

حال یک تعریف برای این دو مفهوم برای شناسایی قدرت کلمات می آوریم. با ما همراه باشید..

حرف درون شما چیست؟ ( منفی بافی یا مثبت نگری )

حرف های منتقد درونی-بهارباور

همانطور که میدانید کلمات قدرت مثبت و منفی دارند.

کلمات و سخنان مثبت ( نگرش مثبت )، قدرتمند و زیبا، خاصیت شفابخشی و ارتقاء دارند. هنگامی که با صداقت سخن می گویید، کلمات شما حتی قادر به التیام بخشیدن رنج های دیگران است. کلمات شما می توانند الهام بخش کودکان شما باشند. متأسفانه، احساساتی چون نفرت، ترس، عصبانیت، ناامیدی و رنجش در قالب کلمات ادا می شود. کلمات چه نوشته یا چه اداء شده قدرت احیاء یا از بین بردن زندگی و روابط را دارند.

بسیار لازم است که همواره صادقانه سخن بگوییم و ما حتی باید همواره مراقب آنچه می گوییم باشیم. و جالب اینکه بدانید کلمات شما قدرت تغییر در شما و اطرافیان شما را دارند.

واکنش نشان دادن و ترک عادت

با خودتان متعهد شوید که این منفی حرف زدن ( یا به اصطلاح منفی بافی ) در مورد خودتان را متوقف کنید، دقیقاً مثل هر عادت مخرب دیگر. شما می توانید این کار را انجام بدهید. البته حتماً این کار به قدرت، توجه و تمرکز زیادی نیاز دارد. آن لحظه از این کار آگاه شوید، همان لحظه این روند را دچار اختلال کرده اید. آگاهی و شناسایی این رفتار کلید ترک عادت های بد است.

برای مثال گاهی پیش می آید که شما وقتی در شرایط به خصوصی قرار می گیرید، کلمات و سخنان  مخرب می توانند آشفته کننده و تخریب کننده ی روح باشند. بسیار آسان است که احساسات و افکارمان را در قالب کلمات در بیاوریم. بیان خودمان به روش مثبت بدون توجه به موقعیت و شرایط، نیاز به کنترل قدرت دارد. هنگامی که در شرایط استرس زا قرار دارید مکث کنید و نفس عمیق بکشید.

تأثیر حرف های مثبت در مورد خود ( نگرش مثبت )

در این زمان تکرار حرفایی مثل :

 1. مثبت اندیش باشیم
 2. به آن چه که میخوام میرسم.
 3. من زیبا هستم
 4. من سرشار از انرژی هستم
 5. من ….

شما به جهان هستی اعلام میکنید که افکار مثبت شما قدرتمندتر از افکار منفی شماست.

شاید این جملات کلیشه ای باشد ولی هر تکراری که باعث میشود ذهن شما آرامش پیدا کند، باعث میشود شما در هر زمان و مکان یا هر شرایطی هستید بهترین تصمیم را بگیرید. تکرار این حرفا در اول روز ، آخر شب ، هر وقت که احساس خستگی روحی پیدا کردید و حتی هر وقت که احساس شادابی داشتید باعث میشود که:

 1. اعتماد به نفس شما را تقویت کند.
 2. حال شما را بهبود بخشد.
 3. استرس شما را کاهش دهد.
 4. سلامتی قلب شما را افزایش دهد.

پس می توان گفت که ذهن و درون شما مثل یک زمین است اگر شما دانه های ( حرف های ) مثبت و قدرتمندی در آن بکارید، آنگاه محصولات خوبی را به دست خواهید آورد. این انتخاب شماست، شما چه می خواهید: گل یا علف هرزه؟ گل همان نگرش مثبت در شماست که باعث شکوفایی شما می شود و علف هرز همان عادات و کلمات منفی ست که شما را به یک فرد افسرده و تنها تبدیل می کند. پس به این نتیجه می رسیم که کلمات ما قدرت مثبت و منفی دارند، باید آنها را آگاهانه به کار ببریم. چون هرآنچه که ما بیان می کنیم قدرت تأثیرگذاری و قدرت تغییر را دارند. (کلمات قدرت تغییر درون و بیرون را دارند.)

این انتخاب ما است که چه کلماتی را استفاده کنیم، کلمه های الهام بخش ( نگرش مثبت ) یا تخریب کننده ( نگرش منفی ).

اغلب ما در مورد خودمان حرف های منفی و بدی می زنیم که البته ناآگاهانه این کار را انجام می دهیم. شما حتماً متعجب خواهید شد اگر به شما بگوئیم که در 24 ساعت آینده مراقب افکار و حرف های خودتان در مورد خودتان باشید!

بله درسته! شما باید:

1- مسئولیت پذیر باشید:

یعنی اینکه مسئولیت هر حرفی که می زنید را قبول کنید. این کار باعث می شود که شما بر کلماتی که میخواهید ادا کنید مراقبت بیشتری خواهید داشت. پس:

2- به کلمات خود بیاندیشید

قبل از صحبت کردن و بیان کلمات، کلماتی را انتخاب کنیم که مثبت، پر از عشق، شفا بخش و الهام بخش باشند. کلمات مثبت زندگی ما و آدم های اطرافمان را دگرگون خواهد ساخت. شما همین لحظه می توانید یک محیطی سرشار از انرژی مثبت برای خود خلق کنید. به کلماتی که اداء می کنید توجه کنید.

قدرت کلمات - منفی نگری - مثبت نگری - نگرش مثبت

3- حرف زدن مثبت با خود ( نگرش مثبت )

حرف زدن مثبت با خود یک گام اساسی در ساختن عزت نفس است. یک استراتژی اصلی برای ایجاد تغییر است. برخی از ورزشکاران بزرگ جهان از تکنیک ( قدرت کلمات مثبت ) برای رسیدن به رویاهای بزرگ خود استفاده می کنید. البته لازم نیست که شما یک قهرمان جهان باشید تا از این تکنیک به نفع خودتان استفاده کنید بلکه هر کس می تواند از این تکنیک استفاده کند.

سخن آخر

سلامتی یعنی چه؟

(ارتباط با کودک درون یا همان حرف درون با سلامتی چیست؟)

شاید شما خیال کنید وقتی مریض نیستید، یعنی سلامتید.
ولی سلامتی یک چیزی فراتر از این حرفاست. وقتی احساس میکنید نه خوبید نه بد، یا اصلا هیچ احساسی ندارید. یعنی اینکه شما سالم نیستید.
سالم بودن همان احساسی ست که بچه ها دارند. بچه ها رو نگاه کنید هر روز سرشار از انرژی هستند و ذهن شفافی دارند . اصلا در آنها نگرانی و فشار عصبی نیست. هر چیزی هم که بخواهند خیلی راحت به دست می آورند. اگر به آرزوهای بچه ها دقت کنید می بینید که چقدر زود برآورده میشوند. به نظر من شما باید یک نگاهی به بچه ها بیندازید و یک نگاهی هم به گذشته خودتان. زمانی که بچه بودید، ببینید که اصلا فکرهایی که اون موقع داشتید الان هم دارید؟
این تشویش و نگرانی هایی که الان دارید (که باعث میشوند شما دچار منفی بافی شوید) آن موقع هم داشتید؟ توجه کن! برگرد به قبل از خودت. به هر سنی که هستید. هر جایگاهی که دارید. کودک درون خود را بیدار کن و با او حرف بزن و به حرف های اون گوش بده و امید داشته باش به خدای خودت و اینکه حال خودت و اطرافیانت رو خوب نگهدار. امیدوارم که شاد و پیروز باشید خدا نگهدار.

محسن بهاردوست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *